تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نقش کلسیم و ویتامین D در پیشگیری از دیابت نوع دو

   
   

  نتایج مطالعاتی که در گذشته انجام گرفته اند حاکی از این است که  کمبود ویتامین D  و Ca علاوه بر تاثیرات منفی که در بروز و پیشرفت بیماریهای اسکلتی و پوکی استخوان دارد، با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو مرتبط است. اما آیا به تجویز کلسیم و ویتامین Dمی توان از بروز دیابت پیشگیری نمود؟

  در مطالعه جدیدی که اخیرا در مجله تغذیه بالینی آمریکا به چاپ رسیده است تاثیر مصرف مکمل ویتامین D با یا بدون Caدر بهبود هموستاز گلوگز در افراد بزرگسال در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو بررسی گشته است.

  در این مطالعه 92 فرد بالغ  با میانگین سنی 57 سال ،BMI   32  و Hb A1c  9/5% مورد بررسی قرار گرفتند به این ترتیب که تعدادی از افراد به مدت 16 هفته روزی IU 2000 کله کلسیفرول و گروه دیگر 2 بار در روز  400 mg کربنات کلسیم مصرف کردند. عملکرد سلول های بتا، پاسخ انسولین، حساسیت به انسولین و قند خون در این مطالعه بررسی شد.

   نتایج این مطالعه نشان داد که ترشح انسولین در افرادی که از مکمل ویتامین Dاستفاده کرده بودند نسبت به افرادی که مکمل دریافت نکردند، بهبود یافت  همچنین افزایش Hb A1c  در گروهی که مکمل ویتامین Dمصرف می کردند کمتر از گروهی بود که ویتامین Dدریافت نکردند. اما پژوهشگران اذعان می دارندکه این نتایج در بین افرادی که فقط کلسیم مصرف کرده بودند دیده نشد و مصرف مکمل کلسیم در هیچ یک از فاکتورها تاثیری نداشت.

  نکته عملی: مکمل یاری کوتاه مدت با کله کلسیفرول (ویتامین D) در افرادی که د رمعرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار دارند سبب بهبود عملکرد سلول های بتا پانکراس شده و می تواند در پیشگیری از افزایش متوسط سه ماهه قند خون موثر باشد..


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 28 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160749
 • بازدید امروز :256642
 • بازدید داخلی :21521
 • کاربران حاضر :198
 • رباتهای جستجوگر:337
 • همه حاضرین :535

تگ های برتر